Yarışma soruları hangi dilde olacak? İngilizce mi?

KodFL yarışmasının dili Türkçedir. Soruların dili Türkçe olacaktır.

Hackerrank platformunun kullanımı İngilizce mi?

Hackerrank’in desteklediği diller arasında Türkçe maalesef bulunmamaktadır. İngilizce, Fransızca, Çince, Japonca, Portekizce, Rusça, İspanyolca ve Ukraynaca dillerinden herhangi biri ile Hackerrank platformunu kullanabilirsiniz.

Hackerrank nedir, bilgi verebilir misiniz?

HackerRank, yazılım geliştiricilerin kendilerini yarışmacı bir ortamda geliştirmesini sağlayan bir teknoloji firmasıdır. Hackerrank’in kullanımı hakkında bilgi edinmek için:

Hackerrank Tanıtımı ve Örnek Sorular

Blok kodlama dilleri var mı? Hangi diller kullanılabilecek?

Blok tabanlı programlama dillerine ortaokul katılımcılarımızdan gelen yoğun talep üzerine yarışmada kullanılacak çözüm yükleme platformumuzu Scratch, Mblock ve Flowgorithm blok tabanlı programlama dilleriyle de uyumlu çalışabilecek hale getirdik. 

Bundan sonra ortaokul kategorisinde, Hackerrank platformunda metin tabanlı programlama dillerini (Python, C, Java vb.) kullanmak isteyen takımlar için https://www.hackerrank.com/environment adresindeki diller, blok tabanlı programlama dilleri kullanmak isteyenler için de Scratch, Mblock ve Flowgorithm kullanılabilecektir. Bu üç dil haricinde herhangi bir blok tabanlı dil kabul edilmeyecektir.

KodFL’nin ortaokul kategorisinde Scratch ve MBlock dilleri, Scratch ve MBlock’un kendi uygulamaları yerine “Snap!” ve “Turtle-Editor” adı verilen platformlar ile kullanılabilecektir. KodFL yarışmasının ortaokul kategorisinde isteyen yarışmacılar Snap, isteyenler ise Turtle-Editörü kullanabileceklerdir.

Snap hakkında daha detaylı bilgi için:

https://drive.google.com/open?id=1h0tTBS5HtcdOcAz8AZoEu0xQ7CuYBR7Z

Turtle-Editor hakkında daha detaylı bilgi için:

https://drive.google.com/open?id=1oS6fzQ1VVZQajruGF1PWNYAbBUEFkpZMQoNjJrAhRKQ

Flowgorithm dili için Flowgorithm’in kendi uygulaması kullanılabilecektir. Lise kategorisinde ise herhangi bir değişiklik olmamakla beraber blok tabanlı diller kabul edilmemektedir. Yarışmamızda soracağımız soruların çözümlerini yapmaya uygun olmadığından Kodu Game Lab ile yarışmamıza katılım sağlanamamaktadır.

Arduino kodlama soruların çözümü için kullanılabilecek mi?

Arduino IDE Yazılımı Java ve Processing ile yazılmış olsa da Arduino kütüphaneleri ve kodlaması C/C++ dillerine dayanmaktadır. Hackerrank’te Arduino dili seçeneği yoktur fakat Arduino bilgisi ile C/C++ dillerine aşinalık kazanılabilir. Yarışmamızda C/C++ dilleri kullanılabilir.

Problem çözme becerisi ne demek? Yarışmada çözmemiz için problemler mi olacak?

Problem Çözme Becerisi (Problem Solving);

“Problem çözme, problem çözücü için açık bir çözüm yöntemi bulunmadığında, belirli bir durumu, bir sonuç durumuna dönüştürmeye yönelik bilişsel süreçtir. Problem çözme, hedefe yönelik davranıştır. Hamlelerin uygulanmasını mümkün kılan alt hedefleri içerir.”

şeklinde bir tanıma sahiptir.  KodFL Yarışmasının temelini oluşturan, “Kodlama ile Problem Çözme Yeteneği” ise aynı hedefe sahiptir: sonucu bulmak. Kodlama ile problem çözmede hedefe bilgisayar teknolojisinin imkanları kullanılarak ulaşılmaya çalışılır.

KodFL yarışmasındaki sorular bir tür matematik problemi gibidir, farkı ise çözülebilmesinde programlamaya ihtiyaç duyulmasıdır.

Yarışmada robotik geliştirme konusunda çalışmalar yapma, robotik atölyesi veya ürün geliştirme var mı?

Sonraki yıllarda yapacağımız KodFL yarışmaları için harika bir fikir olabilir. Şimdilik, KodFL sadece programlama ile problem çözme yetenekleri üzerine sorulardan oluşmaktadır.

Sorular her sınıf seviyesine göre mi olacak?

Hayır, sınıf seviyesine göre farklı sorular sorulmayacaktır. Ortaokul ve lise kategorileri için sorular ve soruların düzeyleri farklı olacaktır.

Yarışma nerede olacak? Bilgisayar laboratuvarında yarışmacılar birlikte mi olacak?

KodFL yarışması Kocaeli Fen Lisesi okul binasında yapılacaktır. Yarışma sırasında her takım ayrı bir derslikte bulunacaktır ve yarışma sırasında yarışmacıların diğer takım üyeleriyle iletişime geçmesine izin verilmeyecektir. Böylece takım üyeleri kendi aralarında soruların çözümü için beyin fırtınası yapabilecektir.